Kentsel dönüşümde kira yardımı

Kentsel dönüşümde kira yardımı

Kentsel dönüşümde kira yardımı 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ülke genelinde 6.5 milyon konutun yıkılıp yeniden yapılacağı kentsel dönüşüm kapsamında hak sahiplerine verilen kira yardımlarını arttırdı. 2013’te 650 lira olarak ödenen kira yardımı 680 liraya yükseltildi…

 

Yurt genelinde 6,5 milyon konutun yıkılıp yeniden yapılacağı kentsel dönüşüm kapsamında hak sahiplerine verilen kira yardımları artırdı.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında dönüştürülecek bölgelerdeki hak sahiplerine, mağdur olmamaları için kira yardımına devam ediyor.

 

Nüfusa göre değerlendirme Bu kapsamda, nüfusu 300 binin altındaki yerleşim yerlerinde geçen yıl 400 lira olarak uygulanan kira yardımı, 425 liraya yükseltildi.

 

Bu kapsamda Artvin, Büecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, İğdır, Yalova, Karabük ve Kilis’te hak sahiplerine aylık 425 lira kira yardımı yapılacak.

 

Bu illerde kentsel dönüşümden etkilenen kiracılara da defaten 850 lira yardım yapılacak. Amasya, Bitlis, Çanakkale, Edime, Giresun, İsparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Sürt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şımak, Osmaniye ve Düzce’de ise 450 lira olan kira yardımı 480 liraya çıkarıldı. Nüfusu 300-500 bin arasındaki bu illerde kiracılara da defaten 960 lira verilecek.

Hak sahiplerine 500 lira kira yardımı yapılan 500750 bin nüfuslu şehirlerde, bu rakam 535 liraya yükseltildi Bu illerde kiracılara da bir defaya malısus bin 70 ,lira yardımda bulunulacak.

J Bu miktardan Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Odu, Sivas, Tokat, Zonguldak ve Batman’daki vatandaşlar yararlanacak. Nüfusu 750 binden 2 milyona kadar olan illerde 550 lira olarak uygulanan kira yardımı 590 lira oldu.

Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, I-Lıtay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van’da ev sahiplerine aylık 590 lira kira bedeli, kiracıya ise defaten bin 180 lira ödenecek.

Nüfusu 24 milyon arasındaki kentlerde, geçen yıl 600 lira olan kira yardımı ise 640 liraya çıkarıldı.

Buna göre, Adana, Antalya, Bursa ve Konya’daki hak sahiplerine aylık 640 lira kira yardımı yapılacak.

Kiracılar da defaten bin 280 lira yardım alabilecek.

İstanbul,  Ankara  ve İzmir’de 650 lira olarak ödenen kira yardımı ise 680 liraya çıkarıldı.

Böylelikle nüfusu 4 milyonun üzerindeki bu 3 büyük ilde hak sahiplerine 680 lira kira yardımında bulunulacak. Kiracılara da defaten bin 360 lira ödeme yapılacak.